
Przepisy BHP
obowiązujące Wystawców imprez wystawienniczo-targowych
organizowanych przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Niniejsze przepisy BHP obowiązują wszystkich uczestników imprez (wystawców, podwystawców) i osoby znajdujące się na terenie wystawowym, przez cały okres trwania imprezy (w tym także przez okres rozładunku i załadunku).
- Najważniejsze telefony alarmowe:
112 - Ogólny numer alarmowy
999 - Pogotowie Ratunkowe
997 - Policję
991 - Pogotowie Energetyczne
992 - Pogotowie Gazowe
- Uczestnicy imprez targowych zobowiązani są zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy swoim pracownikom oraz podmiotom działającym na ich zlecenie i ponoszą pełną odpowiedzialność za skutki wynikłe z ich niedochowania.
- W okresie montażu i demontażu obowiązuje na terenie wystawowym zakaz spożywania alkoholu oraz zakaz przebywania osób w stanie po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.
- Wystawca, na zajmowanej powierzchni targowej ponosi pełną odpowiedzialność za stosowanie i przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w czasie wykonywania prac dotyczących: transportu, montażu, eksploatacji i demontażu ekspozycji.
- Wystawca zobowiązany jest przed rozpoczęciem prac odpowiednio przeszkolić swoich pracowników.
- W okresie trwania imprezy wystawienniczo-targowej, Wystawca w sposób ciągły sprawuje nadzór organizacyjny, merytoryczno-rzeczowy i BHP nad zatrudnionymi pracownikami.
- Ustalony przez Organizatora schemat rozmieszczenia poszczególnych stoisk na terenie targowym, łącznie z ustalonym układem wewnętrznych dróg komunikacyjnych, nie podlega żadnym samowolnym zmianom przez Wystawców.
- Zainstalowana na zajmowanej powierzchni ekspozycja wszelkich maszyn i urządzeń winna posiadać wymagane przepisami atesty i certyfikaty oraz zabezpieczenia ustalone w dokumentacji techniczno-ruchowej wraz ze sprawowaniem stałego nadzoru przez odpowiedzialnego pracownika Wystawcy.
- Wszystkie urządzenia i eksponaty wystawiennicze umiejscowione na zajmowanej powierzchni winny być:
a) prawidłowo (statycznie) zamontowane i zabezpieczone przed przesunięciem, przewróceniem lub spadnięciem,
b) oznaczone w uzasadnionych przypadkach odpowiednimi napisami informacyjno- ostrzegawczymi. - Na wyznaczonych drogach i przejściach w układzie wewnętrznych dróg komunikacyjnych na terenach wystawienniczo-targowych, zabrania się składowania materiałów, przedmiotów czy urządzeń uniemożliwiających swobodny i płynny ruch osób przebywających na terenach wystawowych.
- Zabrania się dokonywania przez Wystawców jakichkolwiek samodzielnych zmian w wykonanej przez Organizatora instalacji oświetleniowej, a także oznaczeń dotyczących: a) napisów informacyjno-ostrzegawczych, b) miejsc parkowania pojazdów samochodowych, c) oznakowania dróg ewakuacyjnych.
- W uzasadnionych przypadkach, wynikających z obowiązujących przepisów, zatrudnieni podczas imprez pracownicy Wystawców obowiązani są do używania ubrań roboczych, ochronnych i środków ochrony indywidualnej posiadających wymagane atesty.
- Wszelkie zaistniałe wypadki przy pracy zatrudnionych pracowników winny być zgłoszone, w formie pisemnej do Organizatora i dalej załatwiane we własnym zakresie przez Wystawcę.
- W przypadkach zaistnienia nagłej potrzeby udzielenia pierwszej pomocy przedlekarskiej podczas trwania targów - pomocy udziela Punkt Medyczny zorganizowany przez Organizatora imprezy wystawienniczo-targowej.
- W sprawach nie uregulowanych niniejszym Regulaminem zastosowanie mają ogólnie obowiązujące zasady i przepisy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
ZABUDOWA STOISK
- Sposób zagospodarowania, wyposażenia, użytkowania oraz demontażu stoisk musi być zgodny z obowiązującymi przepisami, w szczególności b.h.p., p.poż., przepisami prawa budowlanego i nie może stwarzać zagrożenia dla osób lub mienia oraz nie może uniemożliwiać lub utrudniać:
a) użytkowania stoisk przez innych Wystawców,
b) korzystania z wytyczonych przez Organizatora dróg wewnętrznych,
c) wykonywania obowiązków przez obsługę Wystawy. Organizator może wstrzymać prace związane z zabudową stoiska w przypadku stwierdzenia naruszenia powyższych warunków. - Wszelkie prace oddziaływujące na środowisko oraz mogące stanowić utrudnienia dla sąsiednich stoisk, takie jak malowanie, szlifowanie, cięcie, ostrzenie itp, mogą być wykonywane wyłącznie w obrębie stoiska.
- Bez zgody Organizatora zabroniona jest jakakolwiek ingerencja w grunt (np. kopanie, wiercenie).
- Zabudowa stoiska nie może utrudniać dostępu do urządzeń technicznych (np. przewodów i rozdzielni elektrycznych, toalet) dla służb eksploatacyjnych oraz innych służb Organizatora.
- Podnośniki, dźwigi, ładowarki, ich podpory powinny spoczywać na stabilnym podłożu uniemożliwiającym zagłębianie się tych elementów w glebie. Po zakończonej pracy wysięgniki powinny być złożone do pozycji transportowej.
- W okresie montażu i demontażu wszyscy przebywający na terenie wystawy zobowiązani są do posiadania identyfikatorów.
ELEMENTY ZABUDOWY STOISK
- Elementy konstrukcyjne, reklamowe, dekoracyjne i wszelkie inne elementy stoiska i eksponatów nie mogą wystawać poza stoisko.
- Wszelkie dostępne ostre krawędzie i elementy eksponatów znajdujących się na stoiskach muszą zostać odpowiednio zabezpieczone w taki sposób, aby uniemożliwić uszkodzenia osób i mienia.
- Wszelkiego rodzaju namioty, hale namiotowe itp. powinny być zabezpieczone przed działaniem wiatru przez właściwe zakotwienie lub obciążenie.
- Wszelkie konstrukcje i eksponaty, które ze względu na lokalizację albo sposób użytkowania narażone są na wyładowania atmosferyczne muszą zostać odpowiednio uziemione.
- Obiekty powinny być ustawione na stabilnych elementach uniemożliwiających zagłębianie się elementów podstawy w podłoże, a w razie potrzeby zakotwione odciągami uniemożliwiającymi przemieszczenie się odchylenie od pionu na skutek podmuchów wiatru. Odciągi nie mogą wykraczać poza obręb stoiska.
- Pojazdy, maszyny i urządzenia eksponowane na konstrukcjach podwyższających należy odpowiednio zabezpieczyć przed możliwością przemieszczenia się.
REKLAMA
- Jakakolwiek forma reklamy poza obrębem, stoiska wymaga zgody Organizatora.
- Rozmiary oraz formy reklamy nie mogą stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa osób i mienia, a także nie mogą zasłaniać ekspozycji oraz powodować utrudnień na innych stoiskach.
- Maszty flagowe nie mogą przekraczać wysokości 10,0 m i nie mogą zastawiać dróg wewnętrznych.
- W przypadku, gdy prędkość wiatru przekroczy 60 km/h należy opuścić flagi do połowy masztu, natomiast jeżeli prędkość wiatru przekroczy 80 km/h należy zdjąć flagi z masztów reklamowych.
- Każdego dnia przed wyjściem ze stoiska wystawca zobowiązany jest opuścić flagi z masztu reklamowego.
MATERIAŁY NIEBEZPIECZNE
DLA ZDROWIA I ŚRODOWISKA
- Uczestnicy Targów zobowiązani są we własnym zakresie do usunięcia odpadów stałych i ciekłych niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska a także śladów po takich odpadach.
- Zabrania się wyrzucania odpadów niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska a także odpadów gastronomicznych do toalet oraz ogólnie dostępnych pojemników na śmieci, a także na teren trawiasty. Wszelkie problemy z tego rodzaju odpadami Uczestnik Wystawy zobowiązany jest zgłaszać Organizatorowi.
- Urządzenia emitujące promieniowanie (radioaktywne, rentgenowskie i in.) a także oraz urządzenia laserowe używane i prezentowane na terenie Targów powinny odpowiadać wymogom i przepisom przewidzianym dla tych urządzeń.
POZOSTAŁE ZASADY
- Na terenie wystawy obowiązuje zakaz używania wszelkich statków powietrznych - m. in. dronów, balonów (w tym na uwięzi), sterowców itp..
- Urządzenia łączności bezprzewodowej, nadawczo-odbiorcze
i radiolokacyjne a także o wysokiej częstotliwości używane na terenie Targów muszą posiadać zgodę Urzędu Komunikacji Elektronicznej na ich eksploatację. - Maksymalne dopuszczalne natężenie hałasu na stoisku w czasie trwania Wystawy, związane z ekspozycją urządzeń, reklamą itp. nie może przekroczyć 80 dB. Organizator może dokonywać pomiaru natężenia hałasu na granicy stoiska. W przypadku stwierdzenia przekroczeń natężenia hałasu Wystawca zobowiązany jest spowodować doprowadzenie poziomu hałasu do dopuszczalnej normy. Jeżeli tego nie uczyni Organizator może przerwać prezentację bez prawa Wystawcy do jakichkolwiek roszczeń.
- Odpady powstałe w związku z montażem i demontażem stoisk,
a także powstałe w czasie trwania Wystawy, należy wrzucać do zlokalizowanych w obrębie każdego sektora pojemników na śmieci - Po zakończeniu załadunku Wystawca zobowiązany jest do przekazania Organizatorowi opróżnionej oraz uporządkowanej powierzchni stoiska.
- W przypadku niewykonania tego obowiązku Organizator może zlecić wykonanie niezbędnych prac na koszt i ryzyko Wystawcy.