
Wytyczne dotyczące zabezpieczenia przeciwpożarowego dla Wystawców
XLII Międzynarodowych Targów Rolno-Przemysłowych AGRO-TECH Minikowo, organizowanych
przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
W oparciu o ustawę z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2019 poz. 1372 j. t. z pózn. zm.) i rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. 2010.Nr 109 poz. 719), na terenach targowych Międzynarodowych targów Rolno-Przemysłowych AGRO-TECH Minikowo zabronione jest wykonywanie czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenienie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji.
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Niniejsze przepisy obowiązują wszystkich uczestników targów (wystawców, podwystawców) i osoby znajdujące się na terenie targów, przez cały okres trwania targów (w tym także przez okres rozładunku i załadunku).
- Organizator zastrzegają sobie wyłączność wykonania przyłączy elektrycznych na rzecz wszystkich uczestników Wystawy.
- Wszystkie urządzenia i instalacje elektryczne na terenie Wystawy muszą odpowiadać wymogom Polskiej Normy PN-IEC-60364 oraz powinny być wykonane i eksploatowane zgodnie z obowiązującymi zasadami budowy i eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych.
- Samowolne podłączanie instalacji elektrycznej do sieci energetycznej jest zabronione.
- Zabrania się wykonywania jakichkolwiek zmian w instalacji elektrycznej (przerabianie instalacji, itp.)
- Instalacje elektryczne stoisk są codziennie wyłączane po zamknięciu wystawy.
- Organizator ma prawo dokonywania kontroli przestrzegania niniejszego regulaminu oraz wydawania wiążących decyzji w sprawach objętych regulaminem.
- Organizator może wstrzymać wszelkie prace i czynności na terenie Wystawy zagrażające bezpieczeństwu lub stwarzające zagrożenie pożarowe.
- Organizator może odmówić podłączenia prądu lub odłączyć zasilanie w przypadku stwierdzenia zagrożenia bezpieczeństwa lub zagrożenia pożarowego.
- Każdy uczestnik Wystawy zobowiązany jest natychmiast zgłosić Organizatorowi wszelkie nieprawidłowości oraz zagrożenia pożarowe zauważone na terenie Wystawy.
- Każdy uczestnik Wystawy jest zobowiązany do natychmiastowego wykonywania poleceń wydanych przez Organizatora lub osób wyznaczonych przez Organizatora, dotyczących bezpieczeństwa przeciwpożarowego na terenie Wystawy.
- Organizator może przeprowadzić instalację elektryczną przez stoisko a Wystawca zobowiązany jest umożliwić wykonanie takich prac.
- Osoby naruszające niniejszy Regulamin, a także nie stosujące się do decyzji Organizatora mogą zostać usunięte z terenu Wystawy bez żadnych roszczeń wobec Organizatora.
- W przypadku stwierdzenia pożaru należy natychmiast ten fakt zgłosić straży pożarnej oraz Organizatorowi (obsłudze Wystawy) i jednocześnie przystąpić - w miarę możliwości - do gaszenia przy pomocy podręcznego sprzętu p-poż. Do chwili przybycia straży pożarnej należy bezwzględnie podporządkować się kierującemu akcją ratowniczo-gaśniczą, a po przybyciu straży pożarnej - dowódcy akcji ratowniczo-gaśniczej.
- Najważniejsze telefony alarmowe:
Ogólny numer alarmowy | - 112 |
Pogotowie Ratunkowe | - 999 |
Policja | - 997 |
Pogotowie Energetyczne | - 991 |
Pogotowie Gazowe | - 992 |
ZASADY PRZECIWPOŻAROWE - OBOWIĄZKI WYSTAWCY
- Wystawca zobowiązany jest użytkować i utrzymywać przydzielony mu teren w sposób zabezpieczający przed możliwością powstania pożaru.
- Do zabudowy stoisk oraz stałych elementów wystroju mogą być używane wyłącznie materiały niepalne, trudno zapalne lub zabezpieczone przed ogniem i środkami ogniochronnymi do stopnia trudno zapalności.
- Firma zabudowująca zobowiązana jest posiadać na stoisku odpowiednie certyfikaty i zaświadczenia.
- Na sufity podwieszone lub okładziny sufitów nie należy stosować materiałów palnych, kapiących i odpadających pod wpływem ognia.
- Zabrania się jakiejkolwiek ingerencji przez osoby nie posiadające upoważnienia Organizatora w urządzenia zasilające w energię elektryczną, w tym agregaty, kable, skrzynki.
- Każde stoisko i punkt winny być zaopatrzone w odpowiedni podręczny sprzęt przeciwpożarowy. Zakazane jest używanie tego sprzętu do innych celów, niż związanych z gaszeniem pożarów.
- Przed opuszczeniem stoiska lub punktu wszystkie urządzenia elektryczne oraz oświetlenie muszą zostać wyłączone.
- W przypadku urządzeń elektrycznych zabrania się:
- używania urządzeń oraz instalacji niesprawnych lub uszkodzonych,
- dokonywania w nich jakichkolwiek samowolnych, niezgodnych z zasadami użytkowania zmian i przeróbek,
- pozostawiania bez nadzoru urządzeń mogących stwarzać zagrożenie, w szczególności tworzących lub emitujących ciepło, a także ustawiania ich na podłożu palnym.
- Na stoiskach obowiązuje bezwzględny zakaz pracy maszyn.
- Pojazdy mechaniczne oraz wszystkie inne urządzenia z silnikami spalinowymi mogą być eksponowane na stoisku wyłącznie z wyłączonym silnikiem, zabezpieczonym zbiornikiem paliwa, oraz odłączonym akumulatorem.
- W przypadku ekspozycji stwarzającej zwiększone zagrożenie pożarowe Wystawca zobowiązany jest uzgodnić z Organizatorem sposób i formy dodatkowych zabezpieczeń przeciwpożarowych.
INSTALACJE I URZĄDZENIA TECHNICZNE
- Instalacje i urządzenia techniczne należy użytkować i utrzymywać w stanie zgodnym z warunkami technicznymi i wymaganiami ustalonymi przez producenta.
- Zabrania się eksploatacji urządzeń i instalacji, których stan techniczny może przyczynić się do powstania pożaru, wybuchu lub rozprzestrzeniania się ognia.
- Unikać tymczasowych połączeń do zasilania urządzeń.
- Wszelkie dodatkowe instalacje elektryczne czy podłączenia zlecać specjalistom, w porozumieniu z Organizatorem Targów.
- Nie korzystać z uszkodzonych urządzeń elektrycznych, wszelkie usterki zgłaszać Organizatorowi Targów.
- Przestrzegać zakazu zakładania instalacji prowizorycznych, niewłaściwie wykonanych oraz zawieszanie przewodów elektrycznych na hakach, gwoździach, osłanianie żarówek czy lamp papierem lub palną tkaniną.
- Na osłony punktów świetlnych stosować materiały niepalne lub trudno zapalne, jeżeli są umieszczane w odległości co najmniej 0,05 m od żarówki.
- Przestrzegać zasady niewłączania do jednego gniazda sieci zbyt wielu odbiorników prądu elektrycznego, mogących spowodować jej przeciążenie.
- Wyłączać spod napięcia wszelkie odbiorniki i oświetlenie na stoisku po zakończeniu ekspozycji.
- Zabrania się na terenie targów:
- palenia tytoniu,
- używania otwartego ognia,
- instalowania przenośnych pieców oraz innych urządzeń grzewczych, (elektrycznych, gazowych i innych) bez spełnienia warunków ochrony przeciwpożarowej,
- rozpalania grilla, na parkingach obowiązuje bezwzględny zakaz używania grillów,
- owijania czymkolwiek żarówek elektrycznych a także stosowania żarówek o większej mocy niż określona przez producenta oprawy,
- posiadania na stoisku lub poza nim materiałów łatwopalnych oraz wszelkich materiałów stwarzających zagrożenie pożarowe,
- składowania materiałów palnych w pobliżu urządzeń grzewczych (urządzenia, sprzęt, wyposażenie stoisk powinny być ustawione w odpowiedniej odległości od urządzeń generujących promieniowanie cieplne),
- posiadania i używania środków pirotechnicznych i wybuchowych,
- posiadania i wykorzystywania napełnianych gazem palnym balonów, butli gazowych i innych urządzeń.
- używania palnych lub tworzących wybuchowe mieszanki płynów jako środków czyszczących,
- pozostawania zatłuszczonych, zaoliwionych szmat i czyściwa poza zamkniętymi pojemnikami wykonanymi z materiałów niepalnych,
- zastawiania sprzętu p. pożarowego i używania go do celów niezwiązanych z gaszeniem pożaru,
- zastawiania szlaków komunikacyjnych, dróg technicznych, wjazdów i wyjazdów,
- używania niesprawnych i nie posiadających wymaganych certyfikatów urządzeń elektrycznych,
- Zabrania się przechowywania na terenie targowym materiałów pożarowo niebezpiecznych, tj.:
- cieczy palnych o temperaturze zapłonu poniżej 55°C,
- gazów palnych,
- ciał stałych wytwarzających w zetknięciu z wodą lub parą wodną gazy palne,
- ciał stałych zapalających się samorzutnie w powietrzu,
- materiałów wybuchowych i pirotechnicznych,
- ciał stałych palnych utleniających o temperaturze rozkładu poniżej 210C,
- ciał stałych jednorodnych o temperaturze samozapalenia poniżej 2000C,
- materiałów mających skłonności do samozapalenia.
- Ponadto zabrania się:
- składowania i eksploatowania na terenie targowym butli z gazem propan- butan,
- składowania materiałów palnych na drogach komunikacji ogólnej służących celom ewakuacji,|
- uniemożliwiania lub ograniczania dostępu do wyjść ewakuacyjnych, wyłączników i tablic rozdzielczych prądu elektrycznego,
- ustawiania w przejściach jakichkolwiek przedmiotów utrudniających ewakuację osób i mienia,
- używania otwartego ognia,
- przechowywania materiałów palnych w odległości mniejszej niż 0,5 m od urządzeń i instalacji, których powierzchnie zewnętrzne mogą nagrzewać się do temperatury przekraczającej 100°C,
- użytkowania elektrycznych urządzeń ogrzewczych ustawionych bezpośrednio na podłożu palnym, z wyjątkiem urządzeń eksploatowanych zgodnie z warunkami określonymi przez producenta.
ZACHOWANIE W PRZYPADKU POŻARU
LUB INNEGO ZAGROŻENIA
1. Zachować spokój i nie dopuszczając do paniki natychmiast zaalarmować:
osoby znajdujące się w sąsiedztwie pożaru, narażone na jego skutki,
Państwową Straż Pożarną, tel. 998 lub numer alarmowy 112,
Organizatora Targów, tel. 52 386 72 14.
W razie potrzeby zaalarmować również:
Pogotowie Ratunkowe - 999
Policję - 997
Pogotowie Energetyczne - 991
Pogotowie Gazowe- 992
2. Po uzyskaniu połączenia ze strażą pożarną należy wyraźnie podać:
gdzie się pali – dokładny adres,
co się pali,
czy istnieje zagrożenie życia ludzkiego, czy w rejonie objętym pożarem lub w bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się materiały łatwo zapalne lub wybuchowe itp.,
numer telefonu, z którego Wystawca dzwoni, swoje imię i nazwisko.
UWAGA. Po potwierdzeniu przyjęcia meldunku przez dyżurnego telefonistę, odłożyć słuchawkę i odczekać przy telefonie na ewentualne sprawdzenie czy meldunek o pożarze nie jest fałszywy.
4. Do czasu przybycia jednostek straży pożarnej, kierownictwo akcją sprawuje Organizator Targów.
5. Obowiązki Wystawców w przypadku ogłoszenia alarmu ewakuacyjnego lub pożaru:
- przerwać natychmiast wszelkie czynności,
- wyłączyć dopływ napięcia do odbiorników prądu elektrycznego na stoisku,
- opuścić tereny targowe, udając się w kierunku wskazanym przez prowadzącego ewakuację,
- w czasie trwania ewakuacji zachować ciszę i spokój,
- poruszać się szybkim krokiem, bez podbiegania i wyprzedzania innych osób,
- nie wolno zatrzymywać się ani poruszać w kierunku przeciwnym do kierunku ewakuacji.
ZABEZPIECZENIE POGORZELISKA
Organizator jest odpowiedzialny za:
a. zabezpieczenie miejsca pożaru i wystawienie posterunku pogorzeliskowego w celu zapobieżenia pożaru wtórnego,
b. przystąpienie do uporządkowania pogorzeliska po zakończeniu działalności Straży Pożarnej.